Buď připraven – ani mráz tě nesmí zastavit!!

Pár rad rodičům i junákům, kterak přežít toto pěkné počasí.Začněme předpovědí počasí, podle které se můžeme celkem spolehlivě připravit minimálně do úterka 7.2.
Sobota:noční teploty -16/-20°C; denní -7/-11°C, jasno
Neděle: -13/17°C; -7/-11°C, oblačno
Pondělí: -14/-18°C; -8/-12°C, oblačno
Úterý: -13/-17°C, -7/-11°C, místy sněžení
Středa: -13/-17°C; -6/-10°C, oblačno
Další dny: předpokládá se oteplení zejména co se týče denních teplot, a to až na -3°C při jasném počasí.

Nyní shrňme v několika bodech, jak se chránit před mrazem. Především si oblečme více tenčích vrstev, protože je to efektivnější než velmi tlustá bunda a pod ní jeden svetr. Když si bundu zamokřím při stavbě hradu nebo koulovačce, budu ji sušit do soudného dne. Důležitá je ochrana končetin - tlusté rukavice a do pohorek jedny tenké a jedny tlusté ponožky. nezapomeňte proto boty důkladně ošetřit! Mráz také vysušuje, a to nejen kůži bot, ale i naši lidskou. Před výjezdem do terénu je dobré si natřít obličej - a nejvíc rty a nos - mastným krémem či olivovým olejem. Indulona příliš vhodná není, ježto obsahuje až 70% vody. A ta se bude buď odpařovat, nebo mrznout. V obou případech nepříjemné. V nízkých teplotách je třeba velmi dbát přísunu teplých tekutin, protože jich hodně ztrácíme. Naše tělo musí v mrazu orgány víc vyhřívat a spotřebovává více energie i tekutin. Navíc litr teplého čaje před odchodem na hřeben nakopne i mtrvolu, obzvlášť budeme-li na sebe hodní a přidáme pořádnou lžičku medu a citrónu na posilněnou. S tím souvisí převoz tekutin - neocenitelný význam má termoska. Bez zásoby horkého čaje po celý den bychom daleko nedojeli. A protože nám na cestu navíc svítí slunko, v tuto dobu a v tlakové výši velmi ostré, není od věci přibrat sluneční nebo lyžařské brýle, zvláště pokud se pohybujeme po prosluněné sjezdovce nebo holém hřebeni.
Mráz má však i pozitivní účinky - rozproudí krev, posílí srdce a plíce s oběhem a také se v něm rychleji hubne. Proto se mrazíka nebojme, protože kdo se v něm naučí pohybovat, zážitků rozhodně litovat nebude. Ani v pozdějším věku, kdy se začnou ozývat problémy s oběhem. Takže je to vlastně účinná prevence spojená se zábavou. Dobré, ne?
Sněhu zdar!
                Darwin