Lásenice – jak vypadá?


Awasinovy fotky

Bóchali sme na tym fest… a výsledek je vcelku uspokojivý. Krátký report o víkendové brigádě a o stavu naší drahé louky. Pro Vlčata: většina přehrad vydržela!

V pátek jsme v 16 h vyrazili ve složení Radek Vašina, Vinci, Cahir a Darwin v jednom autě a Jeff, Awasin, Terezka, týpí a nářadí v druhým. Na louku jsme dojeli kolem šesté. Hned po výstupu nás dojatě přivítali komáři, i když ne v takových zástupech jako na začátku července. Všechno je pěkně zelené, nikde ani živáčka a všude malí skokani hnědí.

Samotná louka je zatím porostlá trávou vysokou 5 – 30 cm, všechna ohniště jsou slušně zakryta. Okolní stromy jsou víceméně v pořádku, pouze olše se potýkají s nějakými listožrouty. Doufejme, že do tábora se nepříjemných brouků zbaví.

Než přijela druhá posádka, zkontrolovali jsme studánku (jako křišťál!) a nabaštili se na hezky pokosené hrázi Bahňáku (dělá svýmu jménu čest čím dál tím víc). Jakmile dojel Jeff, postavili jsme týpí (7 m) a zahnízdili se. Před soumrakem začaly dost otravovat muchy, ale první známka kouře z hořících smrkových a dubových polínek je zahnala daleko od našich zraků. Po večeři a jako obvykle plodné debatě jsme se uložili, abychom další den vstali plni sil na stavbu nové kuchyně.

Kolem půl osmé zabručel Jeff něco o vstávání, takže se nedalo nic dělat a vylézt do chladného, vlhkého, ale slunečného rána. Hned jsme si uvařili na ohni čaj, nasoukali do sebe buchty a bůhvíco a hokna začala.Po přemístění staré kuchyně (kdy rupla jedna ze základových klád, totálně prožrána mravenci) jsme počali její postupnou demolici, pro začátek řekněme odstrojení „větrů“ a méně důležitých tyček. I po 10 letech některé hřebíky držely jak najaté… Pak přišla na řadu těžba dřeva a dřevozpracující etapa. Složili jsme dohromady asi 12 stromů o maximální šířce kmene 30 cm, použity byly 3 druhy dřeva – smrk, borovice vejmutovka a jedle bělokorá. V 11.30 dorazila „skupina na lovu motýlů“ – Bart, Gibbs, Shorty a Astap. Nějak si to šikovně zařídili, protože za chvíli byl oběd. Ani jsem nestačil dokousat a už se bušilo dál. Za odpoledne se nám podařilo vybudovat větší část stavby, v podstatě 100 % nosné konstrukce a 50 % vzpěr. Počasí nám přálo celej den, takže se dělalo dobře a efektivně. Po obědě nám odjeli Vinci s tátou a od té doby byla stavba v režii 7 lidí.

Večer jsme si naprali nácky buřty z Globusu (doporučuje 9 z 10 dřevorubců) a šli na kutě. To ještě bylo vidět Měsíc.

V noci se přihnal zuřivej vítr a bušil lijákem do našeho nepřikolíkovaného týpí, nicméně kromě pár pokapaných spacáků a obličejů jsme studenou frontu přešli bez úhony. Co víc, ráno pouze mžilo a brzy přestalo zcela. Teplý čaj s buketem dubového dřeva dost bodl. Do odjezdu v poledne se nám podařilo zcela rozebrat starou kuchyň, poklidit hromady odřezků a podložit novou kuchyň kameny. Na pracanty na stavěčce těsně před táborem pak čeká střecha, pulty a dřevník. Těšíme se proto na co nejhojnější účast. Informace o brigádě společně s táborem spatří světlo světa začátkem června.

Závěrem bych chtěl poděkovat Radkovi Vašinovi za obětavou výpomoc a Awasinovi s Terezkou za vaření posilující stravy.

Zúčastnění: Astap, Awasin, Bart, Cahir, Darwin, Gibbs, Jeff, Radek, Shorty, Vinci, Terezka

Jo a když budeme hodní, dá sem Awasin i nějaké foto.