Průkazky totožnosti do veřejné dopravy – Vlčata a Trapeři

Vážení rodiče,

téměř na každou výpravu jezdíme veřejnými dopravními prostředky. Většinou jezdíme na skupinové jízdné, ale někdy (obzvláště na delší vzdálenosti) jezdíme na výhodnější (rodinné) jízdenky. Kvůli těmto jízdenkám potřebujeme dopravci prokázat věk dětí (do 15 let), protože jsou dotovány státem a je nutno mít úplnou jistotu, že cestující je oprávněn na takový jízdní doklad cestovat. Chceme Vás tímto požádat o spolupráci při vyřízení "Průkazky na prokázání věku". Více se dočtete v článku níže.

Když si někdo zapomene na výpravu nůž, tak to je sice komplikace, ale může si ho půjčit od ostatních. Když si ale někdo zapomene průkazku, že je ještě dítě, tak máme zbytečně dražší jízdenku. Tuto situaci jsme řešili na zimním táboře, kde se tento případ stal i přesto, že průkazka byla napsána v povinném vybavení. Rozdíl ceny skupinové jízdenky a těchto výhodnějších byl asi 2000 Kč! Povinné průkazky však neměli všichni, a tak jsme nemohli tyto výhodné jízdenky využít pro každého a cesta byla o několik set korun dražší oproti plánu.

Tomu chceme předejít: rozhodli jsme se, že si průkazky na prokázání slevy vybereme a budeme je mít všechny pohromadě. Bude to mnohem jednodušší jak pro nás vedení, tak i pro Vás, rodiče. Průkazky můžou být různé - vydává je více společností - ale vždy musí obsahovat fotku, datum narození a razítko. Při vyřizování je nutné předložit rodný list dítěte, proto se s touto záležitostí obracíme na Vás. Zde Vám nabízíme nejlevnější variantu, kterou jsme našli:

IDS JMK má kartičku s názvem: "Průkazka na prokázání věku". Vyřízení je jednoduché: je třeba mít fotku dítěte a zajít s rodným listem na nějaké místo IDS JMK (nejlépe na Dopravní podnik). Tam Vám dají kartičku, vyplní ji a hned ji také potvrdí. Toto stojí 10 Kč. Průkazku poté dejte dítěti, ať ji odevzdá osobně svému rádci na schůzce (nikomu jinému).

Prokázání věku je nutné od 10 do 15 let. Kluci starší 15 let (tedy ode dne 15. narozenin) takovou průkazku již nepotřebují. Naopak dětem mladším 10 let ji prosím vyřiďte, i když ji ještě teoreticky nepotřebují. Za několik let se stane i pro tyto děti aktuální a navíc průvodčí mají právo legitimovat i tyto děti. Pokud Vaše dítě brzy dovrší věk 15 let (například v tomto roce), průkazku mu vyřizovat nemusíte, ale musí u sebe nějakou vždy mít (například šalinkartu), ovšem pokud si ji také zařídíte, bude to pro nás jen jednodušší.

Prosíme Vás o jejich vyřízení a odevzdání do 26.3., na Velikonoční výpravu již tyto průkazky budeme potřebovat!!

Průkazka se týká VŠECH TRAPERŮ BEZ VÝJIMKY a VLČAT, KTERÝM JE ČI BRZO BUDE 10 LET VČETNĚ A VÍCE (Akéla, Jakub Fráňa, Lukáš Horníček, Filip Otépka, Jan Pavlovský, Vojtěch Šural, Tomáš Bauer, Vít Rytíř).

Případné dotazy směřujte na Cahira: jakubrysavyzavinac.email.cz.

Děkujeme za pochopení a Vaši spolupráci!

Cahir & Darwin