Svatováclavský pochod přežití – 28.9.2012 – akce pro 1. stupeň a výše

V článku je popis a informace k naší tradiční akci. Tentokrát chceme zkusit 100 km za den.

Chůze je pro člověka přirozeností. Každý den nachodíme aspoň pár set metrů až pár kilometrů, přičemž naše svalstvo, kostra, celková výdrž i vůle jsou stavěny na mnohem větší zátěž. Je prokázáno u mnoha případů starých lidí, jejichž fyzička je vzhledem k jejich věku obdivuhodná, že svůj celý život každý den pravidelně nachodili aspoň několik kilometrů a občas absolvovali pochody delší v řádu desítek kilometrů. Pravidelná chůze totiž pomáhá udržovat nejdůležitější tělesné funkce - oběhovou a dýchací - ,,v cajku". Navíc v kombinaci s vhodným prostředím, počasím a přáteli znamená také důležitou relaxaci pro psychiku, která je zatížena pracovními povinnostmi.

Chůze je dnes dosti opomíjenou činností, přestože je kombinací faktorů, jako je dostupnost, přizpůsobivost, nenáročnost časová i finanční. Lidé čím dál tím méně chodí vlivem stále dostupnějších dopravních spojení i prostředků i kvůli stresu. Není nad procházku lesem, kde si člověku odpočine unavená mysl, rozhýbe opěrná soustava a příjemně se unaví. Neopomeňme, že chůze byla vedle finančně náročnějšího dostavníku jediným dopravním prostředkem běžného (a klidně dodejme, že i chudého) lidu. Výdrž našich předků v sobě máme, tak proč bychom ji taky nepěstovali!

Tato akce je určena pro držitele prvního stupně, rádce, starší i činovníky. Pokud máte čas 28.září (pátek a svátek) a chuť zkusit svoje síly, přidejte se k nám (Darwin, Gibbs, další ??).

Sraz: 5.50 ve vestibulu hlavního nádraží (vlak jede 6.20 !)

Návrat: v noci na 29.9., záleží na počasí, naší rychlosti a výdrži, zkusíme pro případ potřeby domluvit záložní auto/a

S sebou: kvalitní turistická obuv, vhodné oblečení, jídlo a pití (po cestě bude možno doplnit určitě vodu, vzhledem k nedělnímu provozu prodejen není jistota, že bude i ve městech omožno dokoupit potraviny), pláštěnka, dobrý batoh, energeticky hodnotné potraviny, na cestování 150 - 200 kč (lepší mít něco v záloze).

Trasa: Žďár nad Sázavou - Netín - Velké Meziříčí (obchod) - Velká Bíteš - Zbraslav - Oslavany. Délka cca 100 km.

Akce se bude konat podle počasí.

POkud máte zájem, ozvěte se Darwinovi na mail či telefon do 27.září 19 h večer.