Archiv měsíce: Srpen 2008

Kamarád

Jsou různé druhy přátel a kamarádů: od těch, které máme na občasné bezduché tlachání, až k těm, za které bychom položili vlastní život. Opravdové kamarádství je jedna z nejvyšších hodnot, které můžeme v oddíle najít. A jak jsi na tom ty? Máš nějakého opravdového kamaráda? Pokud nevíš, přečti si následující věty a zkus v nich někoho poznat.

Číst více

Jaký kroužek pro děti?

Každý rodič dítěte, které začne chodit do školy, je postaven před problém, jaký koníček svému dítěti vybrat. Obzvláště děti v první až čtvrté třídě základní školy nechávají tyto starosti na rodičích, na rozdíl od starších, které si už vyberou samy. Nabízí se tedy otázka, jaký kroužek zvolit, když jich je tolik.

Číst více

Zlatá horečka 1992

V této Džungli byla v rubrice „Z deníků a kronik“ inzerována nejdrsnější akce v dějinách oddílu. Prolistoval jsem svůj deník – a protože se blíží tradiční výprava které říkáme už dlouho „Zlatá horečka“, vybral jsem tu, na kterou ti, co na ni byli, jistě vzpomínají, někteří však určitě trochu víc. Ještě dodám, že se konala 8. – 10. května 1992 v okolí Dalešické přehrady a v údolí Oslavky.

Číst více

Pozorování oblohy

Již v dávných dobách byli lidé okouzleni tajemným vzhledem noční oblohy. V magické kráse hvězdného nebe hledali lidé odpradávna nejrůznější znamení a řád, který vycházel z jejich náboženství. Podle svojí fantazie tak hvězdy spojovali do skupin, které jim připomínaly různá zvířata či bájné hrdiny. Vznikla tak řada souhvězdí, v jejichž názvech se odrážela kultura dávných civilizací.

Číst více

Jízda na kole

Na většině výprav sice chodíváme pěšky, ale jednou za čas se snažíme využít některý jednoduchý dopravní prostředek – ať už to jsou běžky, brusle nebo jízdní kolo. Zima pomalu končí a s ní končí i období pro běžkování, bruslení, sáňkování a bobování a přichází čas vytáhnout na denní světlo zaprášené kolo. Trapeři se mohou těšit na výpravu na kolech na začátku května, Vlčata si nejspíš svoje bicykly užijí v hojné míře na táboře. Abychom však předešli rozbitým kolenům a zničeným kolům, musíme se na jízdu nejprve řádně připravit.

Číst více

Stan, přístřešek, týpí

Mít dobrý stan, vědět, jak se správně staví a jak se o něj postarat, znamená přečkat v pohodě deštivou noc nebo letní bouřku. Cestovatelům v divočině či horolezcům vysoko v horách to leckdy může dokonce zachránit život.

Číst více

Buď připraven!

Snad všichni víme, že skautské heslo zní: „Buď připraven!“ Co si však pod tímto heslem máme představit? K čemu všemu máme být připraveni?

Číst více